а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зурлаџија

мн. зурлаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27854
Тој што свири на зурла.
Англиски: oboist Турски: zurnacı
Употреба: Музика и танц
Примери:
Образите му се дуеја како на зурлаџија.
Изведенки
зурлаџиски прид.
зурлаџискиот
Пример: Зурлаџиско-тапанарските состави обично се составени од две зурли и два тапана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК