а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зум

(едн.) зумот
Вид збор: Именка, машки род
Процес при што се приближува сликата на објектот за фотографирање.
Англиски: zoom
Употреба: Технологија
Примери:
камера со голем зум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи