а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зулум

мн. зулуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6140
зло, насилство, терор, тиранија
Англиски: violence Турски: zulüm
Употреба: Архаизам
Примери:
Влегоа во селото и голем зулум направија.
Разбојнички зулум.