а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зузука

зузукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За инсект (пчела, мува) - испушта звук што се претставува како „зу-зу".
Англиски: buzz
Употреба: Зоологија
Примери:
Мувата ми зузукаше над главата.
Изведенки
зузукање ср.
глаг. им.