а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зрнешник

мн. зрнешници
Вид збор: Именка, машки род
Растение со ситни црвени плодови што расте во шуми и на ниви.
Латински: Physalis alkekengi Англиски: Bladder cherry Албански: lule lampioni
Употреба: Ботаника