а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зрнест

зрнестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31483
Што е во облик на зрна, што е во зрна.
Примери:
Зрнеста храна.
Зрнести култури.
Зрнеста структура.