а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зрелост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
зрелост
Англиски: maturity
Примери:
Полова зрелост.
Умствена зрелост.
Политичка зрелост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи