а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зрачест

зрачестиот
Вид збор: Придавка
Што има форма на зраци, што се шири како зраци.
Примери:
Светилката даваше зрачеста светлина.
Изведенки
зрачесто прил.
Пример: Свеќата зрачесто ја осветлуваше собата.