а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зрак

мн. зраци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тесен сноп светлина кој доаѓа од некој извор што силно свети.
Англиски: ray Албански: rreze
Употреба: Физика
Примери:
сончев зрак
зрак светлина
месечев зрак
2. Насочен проток на определени честички или на енергија.
Англиски: beam Албански: rreze
Употреба: Физика
Примери:
вселенски зраци
зрак топлина
3. Нешто што се пројавува како зрак, во мала мера.
Англиски: ray Албански: rreze
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во собата немаше ниту зрак од живот.
зрак на надеж
4. Прави линии што поаѓаат од една точка во разни насоки.
Англиски: beam Албански: rreze
Изрази
Ултравиолетови зраци - невидливи зраци до крајниот, виолетов дел од сончевиот спектар.
Инфрацрвени зраци - невидливи топлински зраци до крајниот црвен дел од сончевиот спектар.
Икс-зраци - рендгенски зраци.
Му се зеде зракот од очите - го загуби видот, ослепе.
Изведенки
1. зраче ср.
мн. зрачиња
дем.
2. зракче ср.
мн. зракчиња
дем.
3. зрачец м.
(едн.)
дем.
4. зрачок м.
мн. зрачоци
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи