а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зорт

(едн.) зортот
Вид збор: Именка, машки род
1. мака, напор
Англиски: difficulty Турски: zor Албански: kam zor, vështërsi
Употреба: Разговорно
Примери:
Со зорт се печалени париве.
2. страв
Англиски: fear Албански: frikë
Употреба: Разговорно
Примери:
Го фати зорт од кучињата што лаеја.
Изрази
За зорт-заман - за црни денови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи