а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зорнина

мн. зорнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54800
Рана зора, време на развиделување, пред изгревање на сонцето.
Англиски: dawn
Употреба: Архаизам
Примери:
Уште во зорнината дваесетина луѓе го бастисале стадото.