а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зорле

Вид збор: Прилог
Ранг: 13323
Со сила, на сила.
Англиски: forcedly Турски: zorla
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
Зорле го однесоа во болница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи