а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зори

зорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20934
1. За зора - се појавува првата дневна светлина, се раѓа зора.
Англиски: dawn Албански: agon
Примери:
Зората зори.
2. (се зори) Се појавува првата дневна светлина, се раѓа зора.
Англиски: dawn Албански: agon
Примери:
Веќе се зореше зората.
3. За леб - се пече на тивок оган.
Англиски: bake Албански: piqet
Примери:
Се ширеше мирис на леб што зори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи