а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зора

мн. зори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2284
1. Прва утринска светлина при разденувањето.
Англиски: dawn Албански: agim
Примери:
Светла зора.
Румена зора.
Станувам во први зори.
2. Нов почеток.
Англиски: new beginning Албански: fillim i ri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе зазори зора и за нас.
Изрази
Од зори до самрак - цел ден.
Од самрак до зори - цела ноќ.
Изведенки
зорица ж.
мн. зорици
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи