а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зоолошки

зоолошкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11748
Што се однесува на зоолог и на зоологија.
Англиски: zoological
Употреба: Зоологија
Примери:
зоолошки проучувања
Во зоолошка градина денеска беа претставени новите живеалишта на нилскиот коњ, лавовите, леопардите, мајмуните, мечките и на други животни.
Изрази
Зоолошка градина - специјално уредено место со заградени простори и кафези во кои се чуваат животни, отворено за посетители.
Зоолошки парк - парк во кој животните се чуваат и се изложени слободно, во природно обликуван амбиент.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК