а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зоологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19540
наука за животните
Англиски: zoology
Употреба: Биологија
Примери:
Општата зоологија ги проучува сите појави во животинскиот свет кои имаат општо значење.
Неговиот научен интерес е насочен кон зоологијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи