а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зона

мн. зони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2776
Површина, простор меѓу некакви граници, територија изделена по некакво обележје, појас меѓу две линии или по должината на некаква линија.
Англиски: zone Албански: zonë, rajon
Примери:
индустриска зона
забранета зона
пешачка зона
погранична зона
рекреативна зона
тропска зона
Изрази
Тампон-зона - неутрална територија помеѓу две завојувани страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи