а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зонален

зоналниот
Вид збор: Придавка
Што е распореден по зони, што е својствен за определена зона.
Англиски: zonal
Примери:
Зонално простирање на почвите.
Зонален карактер.
Изведенки
зоналност ж.
Пример: Хоризонтална и вертикална зоналност на почвите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК