а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

золвеник

мн. золвеници
Вид збор: Именка, машки род
сопруг на золвата
Примери:
Се најавија золва ми и золвеникот да дојдат на ручек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи