а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зограф

мн. зографи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12551
Тој што слика икони и фрески.
Англиски: painter
Употреба: Архаизам
Примери:
Дедо му бил познат зограф.
Изведенки
зографски прид.
зографскиот
Пример: Зографска традиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК