а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зографиса

зографисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50398
Наслика икона или фреска во црква.
Англиски: paint
Употреба: Архаизам
Изведенки
1. зографисува несв.
зографисуваат
2. зографисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК