а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зовриеност

(едн.) зовриеноста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на тоа што е зовриено.
Примери:
Епските моменти на медиумска зовриеност од страна на експертската јавност го кренаа до точка на топење прагот на меѓусебната толеранција.
За секое лонче има капаче, додека истото не преврие, па го турне капакот и експлодира од самата своја зовриеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи