а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зоб

зопта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14003
1. (само едн.) Bид житно растение што служи како добиточна храна, обично за коњите.
Латински: Poaceae Англиски: oats Албански: tërshërë
Употреба: Ботаника
2. Житна зрнеста добиточна храна.
Англиски: fodder Албански: tagji
Примери:
Му даде зоб на коњот.
Изведенки
1. зопче ср.
хип.
2. зопца ж.
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК