а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зобник

мн. зобници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37860
Торба за зоб што му се става на коњот преку глава кога се храна со зоб.
Примери:
Тргна кон зобниците за да го нахрани коњот.
Изведенки
зобница ж.