а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зобне

зобнат; зобни, зобнете; зобнав, зобнаа; зобнал; зобнат; зобнев, зобнеа; зобнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37588
1. За добиток - касне малку зоб.
Албански: kafshatë
Примери:
Коњот зобна само малку од зопта.
2. За птица - касне малку од зрнеста храна.
Албански: kafshatë
Примери:
Гугутката ми зобна два пати од раката и одлета.
3. За човек - касне малку, најчесто од зрнеста храна (грозје, лешници, кикиритки).
Англиски: nibble Албански: ushqehet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зобна малку од грозјето и не беше повеќе гладен.
Изведенки
1. зобнува несв.
зобнуваат
2. зобнување ср.
глаг. им.