а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зоблив

зобливиот
Вид збор: Придавка
Што е како зоб, тешко се вари, и кога е сварено, зрното е тврдо.
Албански: tërshëre
Употреба: Гастрономија
Примери:
Зоблив грав.
Зоблива леќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК