а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зоба

зобаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15178
1. За добиток јаде зоб, се храни со зоб.
Албански: tërshanë
Примери:
Коњот зобаше од дрвеното корито.
2. За птица - јаде зрно по зрно, се храни со зрнеста храна.
Албански: ushqehet me kokra
Примери:
Гулабот ми зобаше од рака.
3. За човек - јаде (обично зрнеста храна: грозје, лешници, кикирики).
Англиски: nibble Албански: nduk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Седеше под сенката и го зобаше грозјето.
Изведенки
зобање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК