а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

значка

мн. значки
Вид збор: Именка, женски род
Метална или пластична плочка со симбол на некоја организација, партија, движење, друштво, клуб итн. што се носи на дел од облеката (обично на реверот) како знак на приврзаност, припадност, членство.
Англиски: badge
Примери:
Уште од мал собираше значки.
Крводарителска значка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи