а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

значи

Вид збор: Честичка
Ранг: 1205
Во дијалошка ситуација - за потврдување, потсилување или како заклучок на зборовите од соговорникот или на своите зборови.
Англиски: therefore, signify Албански: do të thotë
Примери:
Си купил билет, значи заминуваш?
Значи, вистина е!