а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

значи

значат; значел; значеше
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 965
1. Има некаква смисла, содржина, има значење.
Англиски: mean Албански: do të thotë
Примери:
Што значи овој збор?
2. Има важност, вредност, има значење
Англиски: mean Албански: dëmethënie
Примери:
Ова многу ми значи.
Почетокот значи многу за понатамошниот тек на настаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи