а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

значителен

значителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7594
Што е голем по размер, по сила, количество и поради тоа има определено значење.
Англиски: considerable, significant
Примери:
Завршивме значителен дел од работата.
значителна штета
значителни расходи
значителен успех
Изведенки
значително прил.
Пример: Денес оваа појава е значително поизразена отколку во минатото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи