а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

значење

мн. значења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 416
1. Особина на зборот и на секој знак да упатува на нешто (на предмет, дејство, поим, односи) од материјалниот или од духовниот свет.
Англиски: meaning Албански: kuptim
Примери:
Овој збор има повеќе значења.
Терминолошко значење.
2. (само едн.) Важност, вредност.
Англиски: importance Албански: rëndësi
Примери:
Пресудно значење.
Историско значење.
Изведенки
1. значенски прид.
значенскиот
Пример: Значенски елементи.
2. значењски прид.
значењскиот
3. значенски прил.
Пример: Значенски поврзани рамништа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи