а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

знаменосец

мн. знаменосци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19928
1. Тој што го носи знамето во војска, во спортски настани и сл.
Англиски: standard bearer Албански: bajraktar, bartës flamuri
Примери:
Знаменосецот гордо чекореше пред војската.
2. Идеен водач, предводник.
Англиски: standard bearer Албански: udhëheqës
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е знаменосецот на побуната во колективот.