а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

знаменитост

мн. знаменитости
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7336
1. Особеност на тоа што е знаменито.
Албански: përmendore
2. Место, градба или предмет што има голема вредност, особено големо значење.
Англиски: landmark Албански: pikë referimi, përmendore
Примери:
Знаменитости од античкиот период.
историски знаменитости, културни знаменитости
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК