а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зналец

мн. зналци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28226
Тој што знае многу, добар познавач во некоја област.
Англиски: expert
Примери:
Секој старец е зналец.
Зналец во фолклорот.
Изведенки
зналечки прид.
зналечкиот
Пример: зналечки избор, зналечка проценка