а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

знаковен

знаковниот
Вид збор: Придавка
Што е составен од знаци, што се искажува со знаци.
Примери:
знаковен систем, знаковен пристап
Изведенки
знаковност ж.
Особеност на тоа што е составено од знаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи