а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

знаен

знајниот
Вид збор: Придавка
Што е познат.
Англиски: known
Примери:
Знајни патишта.
Знајни фрескосликари.
Изведенки
знајно прил.
книж.
Пример: Нека е знајно: ова е само почеток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи