а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змијулест

змијулестиот
Вид збор: Придавка
Што личи на змија.
Англиски: snakelike
Примери:
Змијулеста патека.
Змијулесто поточе.
Змијулесто движење.
Изведенки
змијулесто прил.
Пример: Змијулесто се провре низ тесниот отвор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи