а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змијар

мн. змијари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што фаќа змии.
Примери:
Наездата од змии значи повеќе работа за змијарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи