а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змијарник

мн. змијарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17825
1. Змиско гнездо, место каде што живеат змии.
Албански: çerdhe gjarpëri
Примери:
Да отепаш змија од змијарник било греота.
2. Непријатна средина за работа или за живеење, со злобни, негативно настроени луѓе.
Албански: ambient i keq për punë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бегам јас од овој ваш змијарник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК