а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змиски

Види и: змија (ж.)
змискиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на змија, што и припаѓа на змија.
Примери:
змиска кожа
змиско гнездо
змиски отров
Изрази
Змиски цар - најдолга и најпозната меѓу неотровните змии, боа; (Воа constrictor)
Змиско грозје - растение со тенко долго стебло што се обвиткува околу стеблата на дрвјата, со црвени бобинки, срцевидни листови и темнокафен корен, внатре белкаст со леплив сок; (Tamus communis)
Има змиски јазик - многу е лош, многу остро, лошо зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи