а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змиин

Види и: змија (ж.)
змииниот
Вид збор: Придавка
Што е од змија, што и припаѓа на змија.
Примери:
Змиин отров.
Змиина опашка.
Змиин јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи