а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змиест

змиестиот
Вид збор: Придавка
Што личи на змија.
Примери:
змиест пат
Изведенки
змиесто прил.
Пример: Змиесто се провлече низ подотворената врата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи