а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

змејко

мн. змејковци
Вид збор: Именка, среден род
1. змеј
Англиски: dragon Албански: drague, kulshedër
Употреба: Деминутив
2. Дете родено доцна во ноќта.
Албански: fëmij i lindur vonë natën
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи