а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злочинец

мн. злочинци
Вид збор: Именка, машки род
злосторник
Англиски: criminal
Примери:
Злочинците не гинат од раката на законот, туку од раката на други луѓе, слични на нив.
Изведенки
1. злочинка ж.
мн. злочинки
злосторничка
2. злочински прид.
злочинскиот
злосторнички
Пример: злочински предавници
3. злочинечки прид.
злочинечкиот
Пример: злочинечка политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи