а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злоупотреби

злоупотребат
Вид збор: Глагол, свршен
Противзаконски, неправилно употреби нешто или некого.
Англиски: abuse, misuse
Употреба: Правда
Примери:
Осомничениот призна дека злоупотребил тројца малолетници.
Тој го злоупотреби општиот хаос за своите нечесни цели.
Ги злоупотребиле моите зборови надвор од контекстот.
Изведенки
1. злоупотребува несв.
злоупотребуваат
2. злоупотребување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи