а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злоупотреба

мн. злоупотреби
Вид збор: Именка, женски род
Противзаконска, неправилна употреба на нешто (на власт, функција, идеја, право, оружје).
Англиски: abuse Албански: keqpërdorim, abuzim
Употреба: Правда
Примери:
злоупотреба на власта. злоупотреба на државни пари
злоупотреба на довербата, злоупотреба на работната сила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи