а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злосторство

мн. злосторства
Вид збор: Именка, среден род
Најтежок престап, најтешко кривично дело (убиство, разбојништво, предавство, тероризам).
Англиски: crime Албански: fajësi, krim
Употреба: Правда
Примери:
Стигнаа навреме за да го спречат злосторството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи