а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злоставува

злоставуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
злоупотребува
Англиски: misuse Српски: злостављати
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Снимка на која возрасно лице злоставува деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи