а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

злослови

злословат
Вид збор: Глагол, свршен
Збори лошо за некого.
Примери:
Сите нешто критикуваат, хулат, злословат и се сметаат за победници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи